Amina

Original title: "Amina"

Directed by

Kıvılcım Akay

2008 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. 2009-2011 yılları arasında reklam sektöründe marka yöneticisi ve metin yazarı olarak yer aldı. 2011 yılında Akay Film’i kurdu. Türkiye’nin ilk moda belgeseli olan Modanın 100 Yılı (Tv serisi) ve Dileğim Barış Olsun belgesellerinin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Yönetmenliğini yaptığı Amina, ilk uzun metrajlı belgeselidir. Yönetmenliğin ve yapımcılığın yanı sıra, görsel sanatlar alanında da çalışmalarını sürdürmektedir.

Cinematography by

Meryem Yavuz

Edited by

Eytan İpeker

Music by

Erdem Helvacıoğlu

Main cast

Aminata Fall


Color: color, Running time: 70, Format: DCP, Countries: TR, Languages: TR, FR, Wolof


Producer(s)
Aslıhan Altuğ Saint Joseph Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Köprüde Buluşmalar uluslararası ortak yapım marketinin üç edisyonunda çalıştı. 2019’da Kıvılcım Akay’ın uzun metraj belgeseli Amina ve Yiğit Hepsev’in kurmaca kısa filmi Kuyruk’un yapımını üstlendi. 2019 yılında Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı adlı uzun metraj belgesel projesi ile Film Independent’ın Global Media Makers programına seçilen yapımcılardan biri oldu. Şu anda Rings in Color şirketinde yapımcı olarak çalışmaya devam etmektedir.
Production company(s)

Akay Film

Co-producer(s)

Beste Yamalıoğlu

Sales agent

Arthood Entertainment

Festivals

43rd Atlanta Film Festival, 38th Istanbul Film Festival, 22nd Flying Broom Women’s Film Festival, 7th FilmAmed Documentary Film Festival, 18th !f Independent Film Festival, 56th Antalya Film Festival, 16th IAWRT Asian Women's Film Festival, Chiayi International Art Documentary Film Festival (CIADFF), Humans of Film Festival, B3 Biennial of the Moving Image 2020, 5th Festival Gorée Cinema

Synopsis

Seven years ago, Amina left her daughter behind in Senegal in search of a better life for them both. Now, working as a dress model for a textile company in Istanbul, Amina dreams of being a real model one day and of returning to her child. But as an African woman, she must overcome the daily challenges of an immigrant’s life in Turkey while she attempts to reconcile the disparate world between her reality and her dreams.

Photo Gallery


Trailer